Jak wynika z danych M/platform (https://mplatform.com.pl/niedziele-handlowe-i-niehandlowe-w-sklepach-tradycyjnych/), w niedziele niehandlowe jest otwartych aż 57% sklepów. Okazuje się więc, że obowiązujący tzw. zakaz handlu w niedziele jest całkowitą fikcją, bo obejmuje mniej niż połowę sklepów. Co istotne, sklepy otwarte w niedziele w zdecydowanej większości działają zgodnie z ustawą autorstwa Solidarności.
Związkowa Alternatywa od wielu miesięcy powtarza, że obowiązująca ustawa jest pozbawiona sensu, niespójna i niekorzystna tak dla klientów, jak i dla pracowników. Dane M/platform są silnym potwierdzeniem naszych argumentów. Okazało się bowiem, że obowiązujące przepisy wcale nie ograniczają zatrudnienia w niedziele, a jedynie wspierają arbitralnie wybrany przez władzę segment handlu – głównie małe sklepy osiedlowe, stacje benzynowe i niektóre dyskonty. Z danych Państwowej Inspekcji Pracy i Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że są to akurat te placówki, które najgorzej traktują pracowników, najczęściej omijają przepisy prawa pracy i jest w nich najniższy poziom uzwiązkowienia. Na dodatek mają one najwyższe ceny, co jest szczególnie istotne w czasie szalejącej inflacji.
W tym kontekście apelujemy do rządu o zniesienie ustawy, która się nie sprawdziła i jest szkodliwa tak dla pracowników, jak i konsumentów. Postulujemy wprowadzenie obowiązku 2,5 razy wyższych wynagrodzeń za pracę w niedziele. Wtedy będą otwarte tylko te sklepy, które podniosą płace, a cała reszta pozostanie zamknięta. Trudno oszacować, ile sklepów pozostałoby otwartych przy wprowadzeniu tej zasady, ale być może byłoby ich nawet mniej niż obecnie. Natomiast z pewnością zmieniłaby się struktura niedzielnego handlu, a mianowicie otwarte byłyby głównie duże sklepy, które są bardziej skłonne do podnoszenia płac. Sondaże pokazują, że większość Polaków i Polek chciałoby, aby hipermarkety i galerie handlowe zostały otwarte w niedziele. Z badań platformy TakeTask wynika natomiast, że również większość pracowników dużych sieci handlowych wolałaby 2,5 razy wyższe płace niż obowiązujące ograniczenie handlu.
Najnowsze komentarze