Zakład Ubezpieczeń Społecznych pozwał nas w trybie wyborczym. Chodzi o materiał radiowy, gdzie mówimy, że prezes ZUS odmawia prawa do legalnego strajku. ZUS nie kwestionuje, że odmawia prawa do strajku, tylko twierdzi, że strajk byłby nielegalny. Prezes ZUS chce wykorzystać szybki tryb skargi referendalnej do uderzenia w podstawowe uprawnienia związków zawodowych.

22 sierpnia 2023 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówił wejścia w spór zbiorowy z naszym związkiem na tle płacowym. Prezes ZUS wielokrotnie w swoich pismach  kwestionowała prawo Związkowej Alternatywy do wejścia w spór zbiorowy, przytaczając kuriozalne argumenty, jakoby propozycje związku dotyczące wzrostu wynagrodzeń były niemożliwe do spełnienia.  Było to działanie wprost niezgodne z art. 1 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, zgodnie z którym „Spór zbiorowy pracowników z pracodawcą lub pracodawcami może dotyczyć warunków pracy, płac lub świadczeń socjalnych oraz praw i wolności związkowych pracowników lub innych grup, którym przysługuje prawo zrzeszania się w związkach zawodowych”. W ogłoszonym referendum strajkowym nasz związek zgłosił jeden postulat, a mianowicie: podwyżka wynagrodzeń zasadniczych brutto dla każdego pracownika ZUS o 1200 zł. Taki postulat niewątpliwie dotyczy „warunków pracy, płac lub świadczeń socjalnych” i obejmuje wszystkich pracowników ZUS. Nie ma więc przesłanek prawnych, by pracodawca odmówił wejścia w spór zbiorowy

W odpowiedzi na odmowę wejścia w spór zbiorowy przez pracodawcę związek ogłosił referendum strajkowe, do czego miał prawo, co potwierdza opinia prawna przygotowana na zlecenie naszego związku przez kancelarię prawniczą Dubois. Wynika z niej że referendum strajkowe w sytuacji jednostronnej odmowy wejścia w spór zbiorowy przez pracodawcę, jest zgodne z przepisami polskiego prawa. W związku z tym ogłoszenie przez Związkową Alternatywę referendum strajkowego miało oparcie w polskim prawie. Co więcej, z ekspertyzy Kancelarii Dubois wynika, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych złamał prawo, odmawiając wejścia ze związkiem w spór zbiorowy. Inny ważny wniosek wynikający z ekspertyzy jest taki, że jeśli pracodawca odmawia wejścia w prawidłowo zgłoszony spór zbiorowy, to związek ma prawo ogłosić referendum strajkowe i jeśli w referendum weźmie udział co najmniej połowa pracowników, a większość z nich opowie się za strajkiem, to strajk będzie zgodny z prawem. Taka też jest treść naszych materiałów w Polskim Radiu.

Rozprawa sądowa odbędzie się jutro o godzinie 9.00 w Sądzie Okręgowym w Warszawie przy Al. Solidarności 127, sala 214. Tymczasem nasze referendum trwa do końca dzisiejszego dnia. Dwa dni temu frekwencja wynosiła ok. 34%.