Masowe zwolnienia, spadek tempa wzrostu płac, niepewność związana z dynamiką rozwoju sztucznej inteligencji. Wobec tak poważnych problemów pracownicy firm technologicznych coraz częściej zwracają wzrok ku starym, dobrym związkom zawodowym.
Rozwój technologii przeobraża współczesny świat i relacje międzyludzkie. Wielka w tym rola profesjonalnych specjalistów z IT i sektora produkcyjnego. Tworzą oprogramowanie, kodują, analizuję dane, powołują do życia algorytmy sztucznej inteligencji, a także zarządzają procesem produkcyjnym w zautomatyzowanych fabrykach. To oni odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu przyszłości. Ich praca jest głównym czynnikiem napędzającym postęp. Zanim jednak dostarczą światu innowacje i nowe produkty, muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki do rozwoju i stabilności życiowej.
Zmiana świadomości: związki zawodowe wracają do gry
Pracownicy firm technologicznych stanowią ogromny potencjał, a zarazem punkt krytyczny rozwoju światowej gospodarki. Mimo ogromnego znaczenia ich pracy, doświadczają bolączek charakterystycznych dla współczesnego rynku pracy: niestabilnych form zatrudnienia, negatywnych konsekwencji elastyczności w ramach gig economy, tłamszenia wolności w korporacyjnym ładzie, wymuszania nadgodzin, czy naruszania prywatności w postaci inwigilacji ze strony pracodawców. Paradoksalnie więc, technologia, którą wytwarzają, służy również do ograniczania ich wolności i praw pracowniczych.
Nad branżą technologiczną krąży widmo zwolnień. Wielkie firmy redukują kadry, po tym jak po zakończeniu pandemii spadło tempo wzrostu popytu na usługi cyfrowe, a wdrożenie rozwiązań sztucznej inteligencji pozwala im niektórych obszarach zrezygnować z pracy ludzkiej. Utrata stabilności wraz z kognitywizacją produkcji technologicznej są głównymi czynnikami kształtowania nowej świadomości pracowników. Model karierowicza wierzącego w siłę indywidualnych rokowań odchodzi powoli do lamusa. Na arenę wracają związki zawodowe. Wielu specjalistów zaczyna dostrzegać skuteczność zbiorowej artykulacji potrzeb i doceniać siłę kolektywnych form nacisku na pracodawców. W 2021 roku w USA powstał pierwszy związek zawodowy w Google. W Europie pracownicy tej firmy, jak również Facebooka uzwiązkowili się rok wcześniej. Pierwsze symptomy jednoczenia się świata pracy w IT widzimy również w Polsce. Od niedawna związki zawodowe działają przy Google i w CD Project.
Już nie przy wódce
Pracownicy produkcji technologicznej i IT zdają sobie sprawę z własnej siły przetargowej. Ich ewentualna akcja strajkowa może mieć daleko idące konsekwencje w postaci zakłócenia łańcuchów dostaw czy przerwach w ciągłości świadczenia usług, Zmiana w myśleniu jest też efektem obserwacji działań szefów. Firmy technologiczne podzieliły między sobą rynek, są zrzeszone w różnego rodzaju organizacjach branżowych. Pracownicy dostrzegają moc działania w porozumieniu. Wiadomo już jednak, że związki w Big Tech i IT będą inne niż te tradycyjne. Wychowani w innej kulturze pracy wysoko wykwalifikowani specjaliści chcą współdziałać z partnerami, którzy mówią podobnym językiem.. Dlatego też największą szansę na uzwiązkowienie branży nowych technologii mają związki otwarte na wyzwania współczesności, akcentujące progresywne wartości, odpowiedzialność klimatyczną, szukające nowych narzędzi wpływu na rzeczywistość przez merytoryczną analizę, nie w kajetach sprzed 100 lat.
Związkowa Alternatywa jest właśnie takim związkiem. Jesteśmy organizacją odważną i skuteczną. Nie w naszym stylu są układy z prezesami, nasz model działania to twarda walka o poprawę warunków pracy, zręczne wykorzystanie zapisów prawa pracy i kompetentni liderzy na poziomie zakładu pracy. Od 2 lat walczymy o zmianę w Sii Polska. Nie boimy się odpowiedzialności – stworzyliśmy plan naprawczy dla tej, pogrążonej w kryzysie, organizacji. Właśnie powstał nasz związek w Nokia Solutions and Networks. Dlatego też zwracamy się do was, pracowników firm technologicznych, z propozycją założenia odważnego związku zawodowego, który będzie dążył do poprawy warunków pracy oraz zwiększenia płac. Związkowa Alternatywa to odpowiednia platforma dla rozwoju organizacji pracowniczej w Twoim miejscu pracy.
Oto kilka kluczowych problemów, które uzasadniają powstanie związku zawodowego w branży technologicznej:
Warunki Pracy: W miarę postępu technologii i wzrostu oczekiwań klientów, od pracowników wymaga się coraz wyższych kompetencji, a zadania stają się bardziej wymagające. Rosnąca presja przekłada się na zdrowie psychiczne i fizyczne. Związek zawodowy to przydatne narzędzie przekształcenia miejsca pracy w kierunku bardziej zrównoważonym, a także pierwsza linia kontaktu w przypadku mobbingu czy dyskryminacji.
1. Nie dla Inwigilacji – w żadnej innej branży prywatność pracowników nie jest naruszana tak często. Podsłuchiwanie rozmów, ingerencja w skrzynki mailowe czy ocena aktywności sieciowej w siec w czasie wolnym. Inwigilacja przybiera coraz większą skalę, a rozwój sztucznej inteligencji spotęguje to zjawisko. Powszechną praktyką jest zbieranie haków, które mogą zostać użyte w krytycznym momencie. Związek zawodowy reprezentujący pracowników stoi również na straży ich prawa do odłączenia i wolności od inwigilacji.
2. Partycypacja – związek zawodowy daje możliwość wpływu na kształt i rozwój firmy tym, dzięki którym powstają nowe technologie – pracownikom. Czas skończyć z oligarchicznym modelem podejmowania decyzji i zastąpić go demokratycznym mechanizmem współuczestnictwa pracowników w zarządzaniu przedsiębiorstwami.
4. Równowaga Praca-Życie – W intensywnym środowisku technologicznym równowaga między pracą i życiem osobistym jest kluczowa.na stabilne formy zatrudnienia, zbiorowe układy pracy i inne rozwiązania, które umożliwią nam efektywne zarządzanie czasem i zachowanie balansu work-life.
5. Rozwój zawodowy – Chcemy być nie tylko pracownikami, ale także profesjonalistami, którzy stale się rozwijają. Zadbajmy o dostęp do szkoleń, programów rozwoju zawodowego i innych możliwości, które pomogą nam utrzymać się na czele zmian w dziedzinie technologii.
6. Płace – Pracownicy firm technologicznych z roku na rok generują coraz wyższe dochody dla firm. Wzrost płac niekoniecznie nadąża za tempem zysków. Związek zawodowy umożliwia skuteczną walką o zasłużone wynagrodzenie, czyli elementarną sprawiedliwość, a także docenienie wiedzy, doświadczenia i wkładu w rozwój firmy. Płace na tych samych stanowiskach powinny być równe. Należy wyeliminować nierówności w płacach między kobietami i mężczyznami.
7. Przeciwwaga dla dyktatu korporacji – związek zawodowy ma możliwość dokładnego monitorowania środowiskowych i społecznych konsekwencji działania dużych firm. Często taki lobbing jest niezgodny z interesem społecznym. Organizacja pracownicza może więc sygnalizować nieetyczne praktyki w raportach, powiadawiać władzę czy formułować własne inicjatywy ustawodawcze.
Jesteśmy razem w tej podróży, dbajmy o nasze wspólne interesy i razem pracujemy nad lepszą przyszłością dla nas wszystkich.
Solidarność, wymiana doświadczeń i wspólna pasja – tak będzie wyglądać świat pracowników sektora technologicznego lat dwudziestych, jeśli go sobie wywalczymy. .
Najnowsze komentarze