Domagamy się przedstawienia przez rząd danych dotyczących przestrzegania praw pracowniczych w spółkach skarbu państwa i instytucjach państwowych. Z naszej wiedzy wynika, że w wielu firmach nadzorowanych przez państwo na masową skalę są zatrudniani pracownicy w ramach umów cywilno-prawnych, choć są spełnione wszystkie warunki pracy etatowej. Ten proceder dotyczy między innymi Polskich Linii Lotniczych LOT, gdzie od wielu miesięcy spółki córki LOT – LOT Crew i LOT Cabin Crew przyjmują pracowników na samozatrudnieniu, w ramach którego wykonują dokładnie te same obowiązki i mają ten sam rodzaj podległości, co pracownicy etatowi PLL LOT. To wzorcowy przykład omijania prawa pracy i różnicowania praw pracowniczych. Apelujemy o audyt odnośnie umów niestandardowych i natychmiastowego wyeliminowania w spółkach skarbu państwa i instytucjach publicznych wszystkich umów śmieciowych, które zgodnie z prawem powinny być etatami. Oczekujemy też konsekwencji dyscyplinarnych wobec wszystkich członków zarządu spółek skarbu państwa i instytucji państwowych, którzy zatrudniali pracowników niezgodnie z prawem pracy.
Dochodzą też do nas sygnały o uprzywilejowywaniu części związków zawodowych, szczególnie zrzeszonych w Solidarności, kosztem innych organizacji związkowych, co również jest praktyką niezgodną z prawem pracy. Sygnały o tego typu praktykach mieliśmy między innymi w Poczcie Polskiej SA i spółkach działających w ramach Polskich Kolei Państwowych. Powyższa kwestia dotyczy też różnicowania płac wśród pracowników zatrudnionych na tych samych stanowiskach. Oczekujemy przedstawienia pełnej informacji na temat nierówności placowych między pracownikami zatrudnionymi na tych samych stanowiskach i eliminacji tych różnic.
Z wielu spółek dowiadujemy się też od pracowników o przypadkach mobbingu i opresyjnych działań pracodawców wobec załóg, w tym dyskryminacji za działalność w związkach zawodowych. Tego typu zjawiska występowały między innymi w Państwowych Portach Lotniczych, Polskich Liniach Lotniczych LOT i Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.
Inną naganną praktyką jest nepotyzm i awansowanie na wysokie stanowiska osób pozbawionych kompetencji, a związanych z partią rządzącą. W tej ostatniej sprawie apelujemy o obligatoryjne odpartyjnienie spółek skarbu państwa i instytucji publicznych oraz zaostrzenie wymogów kompetencyjnych wobec osób pełniących kierownicze stanowiska.
O podjęcie działań w powyższych kwestiach apelujemy tak do partii rządzącej, jak i do partii opozycyjnych. Oczekujemy, aby w trakcie kampanii największe ugrupowania przedstawiły propozycje, jak wyeliminować patologiczne zjawiska.
Najnowsze komentarze