Komisja Europejska pracuje nad nowymi rozwiązaniami, które miałyby radykalnie ograniczyć skalę umów cywilno-prawnych. Chodzi o wprowadzenie wymogu domniemania zatrudnienia na etat w pracy wykonywanej za pośrednictwem platform internetowych. Dyrektywa dotyczy pracowników takich jak kurierzy, kierowcy czy dostawcy jedzenia, ale jej zasięg może być o wiele większy. Trudno bowiem zakładać, że wprowadzenie domniemanie umowy o pracę miałoby dotyczyć tylko wybranych branż.
Podzielamy stanowisko Komisji Europejskiej, że powinny powstać konkretne przepisy dotyczące pracy platformowej. Pracownicy aplikacji są rozproszeni i słabo zorganizowani więc potrzebne są odgórne regulacje, które ograniczą samowolę właścicieli aplikacji. Rekomendowaną przez nas drogą zmian byłoby wpisanie pracy platformowej do Kodeksu pracy i objęcie pracowników aplikacji przepisami kodeksowymi, łącznie z prawem do urlopu wypoczynkowego i chorobowego czy regulacjami dotyczącymi czasu pracy. Praca kurierów Glovo czy pyszne.pl jest bardzo elastyczna, ale mają określonego pracodawcę i ich praca nie różni się znacząco od pracy pracowników restauracji czy sklepów.
Jednocześnie uważamy, że praca nad dyrektywą dotyczącą pracy wykonywanej za pośrednictwem platform do dobra okazja, by radykalnie ograniczyć skalę umów cywilno-prawnych w Polsce. Zgodnie z dyrektywą Komisji Europejskiej instytucje kontrolne takie jak Państwowa Inspekcja Pracy będą mogły podejmować decyzje zamiany śmieciówki na umowę etatową. Ten kierunek zmian jest nam bliski od dawna.
Ale warto pójść znacznie dalej. Naszym zdaniem umowy zlecenia powinny zostać zmarginalizowane. Zdecydowana większość z nich to ukryte umowy etatowe i pracodawcy zatrudniają pracowników w ramach umów zleceń tylko po to, aby pozbawić ich prawa do urlopu i móc w każdej chwili zerwać z nimi współpracę. W związku z tym postulujemy, aby w przepisach Kodeksu pracy i Kodeksu cywilnego radykalnie ograniczyć możliwość zawierania umów zleceń. Umowy te mogłyby być stosowane w nielicznych przypadkach, enumeratywnie wymienionych w przepisach prawa. Natomiast zdecydowana większość umów zleceń powinna być automatycznie zamieniona na umowy etatowe. Dotyczy to całych branż takich jak handel, gastronomia czy ochrona. W sytuacji prac wykonywanych krótkotrwale pracodawcy mogliby zatrudniać pracowników w ramach umów na czas określony, ale umowy zlecenia powinny być niedopuszczalne.
Najnowsze komentarze